Nieuwe cholesterolverlager vergoed
Plaats een reactieCholesterolverlager alirocumab zit vanaf vandaag in het basispakket, heeft minister Schippers besloten. Zij heeft bij de fabrikant een onbekende korting bedongen. Alirocumab is daarmee de tweede uit de klasse van de PCSK9-antilichamen, die wordt vergoed, na evolocumab.
In maart berekende het Zorginstituut Nederland (ZiN) nog dat de kosten van alirocumab – zonder prijsafspraak – tot 60 miljoen euro per jaar konden oplopen. Het oordeelde dat er geen meerkosten mochten zijn ten opzichte van evolocumab, waar de minister ook al over onderhandeld had. Het middel heeft volgens het ZiN geen therapeutische meerwaarde ten opzichte van evolocumab.
De nieuwe middelen, die eenmaal per een of twee weken subcutaan worden toegediend, zijn volgens het ZiN geïndiceerd voor mensen met hypercholesterolemie en ‘voldoende hoog risico, indien een maximaal verdraagbare statine in combinatie met ezetimibe niet de behandeldoelstelling bereikt overeenkomstig de richtlijnen die in Nederland door de desbetreffende beroepsgroepen zijn aanvaard’, in combinatie met statine en ezetimibe of alleen ezetimibe bij gedocumenteerde statine-intolerantie.
In de beoordeling van het Zorginstituut staat verder vermeld dat voor beide nieuwe, dure middelen, ‘harde uitkomsten’ ontbreken, oftewel: het staat nog niet vast dat cardiovasculaire morbiditeit en mortaliteit afnemen. De middelen laten wel effect zien op de surrogaatuitkomstmaat LDL-cholesterol, via een ander mechanisme dan statines. Vanwege de korte tijd dat de middelen op de markt zijn, is het mogelijk dat later vooralsnog onbekende, zeldzame bijwerkingen optreden.
Sophie Broersen
Lees de beoordeling van het Zorginstituut Nederland

-
Sophie Broersen
Journalist en arts Sophie Broersen schrijft over geneeskunde en zorg in de volle breedte: van wetenschap tot werkvloer, van arts-patiëntrelatie tot zorg over de grens. Samen met de juristen van de KNMG becommentarieert zij tuchtzaken. Sinds eind 2020 werkt zij daarnaast als arts bij het team seksuele gezondheid van de GGD Hollands Midden.
- Er zijn nog geen reacties