Minder doden door bevolkingsonderzoeken
1 reactieBevolkingsonderzoeken naar kanker hebben effect. In de afgelopen 25 jaar halveerde het aantal vrouwen dat overleed aan baarmoederhalskanker en daalde het aantal doden door borstkanker met 30 procent.
Dat schrijft minister Edith Schippers (Volksgezondheid) aan de Tweede Kamer. Schippers liet onderzoek doen naar het tijdig opsporen van ziektes in Nederland. Vergeleken met andere landen doet Nederland het goed op het gebied van ziektepreventie: ziektes worden hier snel opgespoord en de ziektekosten blijven beperkt.
Door de hielprik worden elk jaar bij zo’n 180 pasgeboren baby’s zeldzame aandoeningen opgespoord. Medicijnen of een dieet kunnen onherstelbare schade voorkomen omdat de ziekte op tijd wordt gesignaleerd.
Novum
Lees ook:
- Hoogleraar verzwijgt lucratieve zakelijke belangen (15 juni 2015)
- RIVM: ‘Nieuwe test baarmoederhalskanker goede keuze’ (8 april 2015)
- Vijf vragen over borstkankerscreening (29 januari 2014)
- Vooral voordelen borstkankerscreening (22 januari 2014)
- Darmkankerscreening verlaagt totale sterfte niet (19 september 2013)
P.T.H. Langendijk
orthopedisch chirurg, LEIDEN Nederland
Uiteraard dienen wij het hele rapport eerst grondig te lezen, maar deze conclusie is erg kort door de bocht. Past overigens wel bij de minister. Zuiverder zou het zijn om de overleving na diagnose stelling te vergelijken. Ook daar valt uiteraard krit...iek op te leveren. Uit de tags onder het artikel maak ik op dat 1. er altijd collegae zijn die voordeel doen met screeningsonderzoek en 2. darmkankerscreening bv. de totale sterfte niet doet dalen. Wat levert nu wat op?