Pioglitazon voorkomt diabetes
Plaats een reactieBij mensen met een gestoorde glucosetolerantie vermindert het diabetesmedicijn pioglitazon (Actos) de kans op het ontstaan van diabetes type 2 met 72 procent. Dat blijkt uit een onderzoek gepubliceerd in NEJM.
Voor de studie van Ralph DeFronzo en collega’s werden 602 mensen met een gestoorde glucosetolerantie verdeeld in twee groepen. Eén groep kreeg om te beginnen dagelijks 30 mg pioglitazon en na een maand dagelijks 45 mg, de andere groep kreeg een placebo. Vervolgens keken de onderzoekers bij hoeveel patiënten diabetes type 2 ontstond.
Na een mediane follow-up van 2,4 jaar was bij 15 van de 303 mensen in de behandelde groep diabetes ontstaan. In de placebogroep was dit het geval bij 50 van de 299 mensen. Daarmee was de jaarlijkse incidentie in de behandelde groep 7,6 procent in de placebogroep en 2,1 procent in de groep die pioglitazon kreeg. DeFronzo c.s. rekenden uit dat 18 mensen behandeld moeten worden om bij één patiënt het ontstaan van diabetes te voorkomen.
Wel leidde de behandeling tot meer gewichtstoename (3,9 vs. 0,77 kg) en hadden de mensen die pioglitazon gebruikten vaker last van oedeem (12,9 vs. 6,4%).
Voor mensen met een verstoorde glucosetolerantie is gezond leven de belangrijkste manier om het risico op diabetes te verminderen, stellen DeFronzo en collega’s. Maar omdat ondanks pogingen tot gedragsaanpassing het risico voor een aantal mensen hoog blijft, en omdat er bij een gestoorde glucosetolerantie al microvasculaire afwijkingen aantoonbaar zijn, valt volgens hen te overwegen om met medicijnen het ontstaan van diabetes te voorkomen.
Twan van Venrooij
NEJM 2011; 364: 1104-15 Pioglitazone for Diabetes Prevention in Impaired Glucose Tolerance
- Meer nieuws

- Er zijn nog geen reacties