EMA blijft vallen onder volksgezondheid
Plaats een reactieHet European Medicines Agency zal niet verhuizen naar de afdeling Handel, maar blijft vallen onder de afdeling Volksgezondheid. Wel zal de afdeling Handel een stevigere vinger in de pap krijgen.
De nieuwe voorzitter van de Europese Commissie Jean-Claude Juncker wilde het geneesmiddelbeleid, waaronder het European Medicines Agency valt, verhuizen van de afdeling Volksgezondheid naar Handel. Het plan kreeg veel kritiek en is teruggetrokken, zo blijkt uit een speech van Juncker van 22 oktober. ‘De verantwoordelijkheid voor geneesmiddelen zal blijven vallen onder het directoraat-generaal Volksgezondheid, want geneesmiddelen zijn niet te vergelijken met andere handelsgoederen’, aldus Juncker in zijn speech.
Toch is er wel wat veranderd, want Juncker verwijst in dezelfde speech naar een nieuwe samenwerking op dit gebied tussen de commissaris voor Volksgezondheid en Voedselveiligheid (en oud-chirurg) Vytenis Andriukaitis, en de commissaris voor Handel Elżbieta Bieńkowska. Juncker : ‘Het beleid zal ontwikkeld worden door Vytenis Andriukaitis en Elżbieta Bieńkowska samen.’
Artsen, maar ook Europarlementariërs, vrezen voor een te grote invloed van commerciële belangen van de farmaceutische industrie. Dit laatste kan leiden tot minder transparantie, wanneer bijvoorbeeld farmaceuten uit concurrentieoverwegingen de resultaten van geneesmiddelenonderzoek niet vrijgeven of de bijwerkingenregistratie niet meer onafhankelijk is. Het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid was ook tegen het onderbrengen van geneesmiddelen onder de handelsafdeling.
Heleen Croonen
Lees ook:

- Er zijn nog geen reacties