Een Afrikaanse teek
Plaats een reactie
Op het spreekuur begin april meldde zich een 52-jarige dame. Ze presenteerde zich met enkele maculo-papuleuze huidafwijkingen in de rechterknieholte, de linkerelleboog en op haar romp. Bovendien had ze een zweertje vlak boven haar navel.
Bij navraag bleek dat ze net terug was van een reis naar Zuid-Afrika. Na terugkomst eind maart ontwikkelde zich een ziektebeeld met koorts, spierpijnen, waarna op haar benen, armen en navel vlekken ontstonden. De vraag of ze in Zuid-Afrika misschien door een teek was gebeten beantwoordde ze bevestigend. De huidafwijking boven de navel herkenden we als eschar of tache noire.
Onder verdenking fièvre boutonneuse werd gestart met doxycycline 100 mg, tweemaal daags gedurende zeven dagen. Hierna verdwenen de klinische verschijnselen voorspoedig.
Serologisch onderzoek bevestigde de diagnose rickettsiose.
Rickettsiose loopt men vaak op tijdens reizen naar endemische gebieden en kan worden overgebracht door bijvoorbeeld teken, vlooien, mijten of luizen. Infecties met Rickettsia komen voor op alle leeftijden.
Fièvre boutonneuse is ook wel bekend als African tick bite fever, Mediterranean spotted fever, Israeli spotted fever en Indian tick typhus. De vector die verantwoordelijk is voor de overdracht is een teek.
Risicogebieden zijn (Zuid-)Frankrijk, Spanje, Italië, Israël, Midden-Oosten, (Zuid-)Afrika en India.
De incubatietijd ligt tussen de vijf en veertien dagen, waardoor het ziektebeeld zich pas bij terugkomst in eigen land kan presenteren. Het klinische beeld bestaat uit hoge koorts, hoofdpijn, spierpijn en vaak een typische tache noir of eschar – een ulcus met een necrotiserend korstje en rode rand op de plek van de beet. Meestal is het beloop mild, maar in zeldzame gevallen kan het fulminant verlopen met multiorgaanfalen en encefalopathie.
Bij verdenking op rickettsiose wordt niet gewacht op uitslagen van serologisch onderzoek, maar direct gestart met doxycycline (eerste keus), claritromycine of azitromycine.
contact
Steven Huizinga, huisarts, Dwingeloo
cc: redactie@medischcontact.nl
<b>Deze Gezien als PDF</b>- Er zijn nog geen reacties