Dagelijks opinie, nieuws en achtergronden

Inloggen
naar overzicht
31 januari 2018 2 minuten leestijd
Praktijkperikel

F****** FARMA

9 reacties

Als ik dit stukje typ, heb ik eerst vier uur lang op de bank gelegen, niet in staat om zelfs maar mijn jas en schoenen uit te doen nadat ik een piepklein boodschapje om de hoek deed. Doodmoe.

Getty Images
Getty Images

Mijn spieren doen het niet. Lezen gaat ook al niet, want een krant, boek of tablet vasthouden is te zwaar. Alles is te veel. Ik ben dolblij dat ik vandaag niets hoef, want ik kan ook niks anders dan liggen staren op de bank. Tenzij ik mezelf heel erg oppomp, dan kom ik tot halverwege de trap. Maar ja, wat dan? Op handen en voeten verder en boven gaan liggen, of op mijn billen terug naar beneden en weer op de bank zien te geraken?

Zo niet vorige week. Ik had tijdens een, voor mij belangrijke, vergadering het gevoel dat ik vuur spuugde, mijn ogen vonkten, mijn hart explodeerde en ik moest bijna braken van de inwendige stress. Bij een onderwerp dat me professioneel raakte, maar niet meer dan dat. En dat alles ondanks de bètablokker die ik had genomen; 10 mg was duidelijk niet genoeg. Hoewel ik wist dat mijn reactie buitensporig was, kreeg ik het totaal niet onder controle.

Maar ja, TSH 0,09, FT4 30, daar is ook geen kruid tegen gewassen.

Ik had gehoopt dat het nu eindelijk goed was. Van Thyrax 175 mcg was ik inmiddels gezakt naar ‘levothyroxine natrium’ 137 mcg. Toen ik drie maanden geleden prikte, leek dit eindelijk de goede instelling. Na anderhalf jaar geklungel omdat Thyrax eerst een andere verpakking had, toen niet meer beschikbaar was, en het andere merk wat sterker werkte, was de dosering nu eindelijk goed, dacht ik. Maar de laatste weken begreep ik niet waarom iedereen zo F******LANGZAAM reed en die patiënten allemaal met hun F****** MOEHEID bij mij kwamen en ik allemaal van die F****** STOMME ICT-klusjes moest doen. Er komt dan een moment dat je denkt: oké, het leven als huisarts is niet makkelijk maar misschien ligt het nu toch ook een beetje aan jezelf, ga maar eens naar het lab. En ja hoor, alweer oversuppletie, weer 12 mcg terug in de dosering, weer weken waardeloze spieren, hersenen, en alles wat erbij hoort. Ik ken het ritueel. Het is inmiddels vertrouwd en ik haat het. Ik kan niet anders dan weer de dosering aanpassen. En terwijl mijn hersenen nog denken dat ik een bom (liefst kernbom) wil gooien op die F****** FARMACEUTISCHE INDUSTRIE die maar solt met die pillen en dus met ‘patiënten’, geven mijn spieren er de brui aan en kan ik voor weken rekenen op een intense ziekmakende moeheid, waarbij ik hopelijk het hoofd boven water houd, mijn patiënten niet te veel schaad en ik me daarna terugvind met een stapel administratieve achterstand die me nog eens weken kost om weer weg te werken. Kortom, een maand of drie ellende, een vast ritueel bij het verminderen van de dosering schildkliermedicatie. De ‘biologische beschikbaarheid’ schijnt te verschillen van merk tot merk. En nu Thyrax niet meer beschikbaar is kan ik niet anders dan hopen op een uiteindelijk stabiele instelling op een ander merk. Er zijn ook ergere dingen, maar dit is zo zinloos, zo onnodig, zo vreselijk jammer.

print dit artikel
Praktijkperikel
Dit artikel delen
Op dit artikel reageren inloggen

Reacties

  • Merel de Jong, , 14-02-2018 12:14

    "Ik las net het praktijkperikel van deze maand en als Hashimoto-patiënt leef en voel ik volledig mee met de schrijver/schrijfster van het artikel. Na het Thyrax debacle inmiddels hier alles redelijk onder controle dankzij Tirosint (sinds een kleine 2 jaar verkrijgbaar in Nederland), een liquid cap met alleen levothyroxine natrium, glycerol en gezuiverd water. Zonder vulmiddelen dus waar veel mensen (en ik ook) zo heftig op reageren. Misschien een medicijn om te onderzoeken? Wel dan beginnen met de helft van je normale dosering, want je darmen nemen dit middel vrijwel direct op. (Of misschien is dit nou net het nieuwe F******-medicijn waar het artikel over gaat? ;) )

    Nou ja, ik dacht ik geef het toch als tip, omdat het nog niet zo’n bekend medicijn is."

  • A.Wilschut-Verhoef, algemeen arts met aanvulling homeopathie, Barendrecht 06-02-2018 11:56

    "Er zullen toch zeker huisartsen zijn, die te maken hebben gehad met gezondheidsklachten bij hun patiënten, toen deze ook over moesten schakelen i.v.m. thyrax. Ik verwacht, dat zij de collega van boven staand praktijkperikel wel kunnen begrijpen. Don't shoot the massenger!"

  • Victor Cats, Oud-huisarts/oud-psychiater ,niet practiserend, Capelle aan den IJssel 06-02-2018 09:58

    "Sluit mij volledig aan bij laatste reactie van collega Colon,op grond van recent verhaal van één van mijn klasgenoten van de middelbare school ,een uitermate optimistische kerel die zeker niet overdreef toen hij zijn ernstige klachten mij vertelde bij wisseling van Thyrax met een ander preparaat.Een en ander is een extra waarschuwing tegen reacties die naar het lijkt meer op emotionele dan wetenschappelijke gronden plaatsvinden !"

  • A. Colon, Neuroloog, Heeze 06-02-2018 07:29

    "Geacht collega Keppel Hesselink,
    Voor mij is deze hartekreet een minstens zo direct ervaringsverslag als de reactie van collega Van Woensel. Waarbij de essentie is dat verschillende pati"enten verschillend kunnen reageren op wijzigingen van aanbiedingsvorm. Vanuit mijn eigen praktijk is dit herkenbaar, en niet voorbehouden aan Thyrax maar in ieder geval voor anti-epileptica ook bij sommige pati"enten en bij sommige switches het geval. Ik heb het praktijk-perikel dan ook gelezen als een pleidooi tegen gedwongen substitutie. Of dat nou zijn oorzaak vindt in veranderingen bij de producent of in het preferentiebeleid van de zoetverzekeraar of in het verdienmodel van de apotheker is mij om het even.

    En dat je als pati"ent de moed in de schoenen zinkt als het hele ritueel reeds vaker heeft plaatsgevonden, tja, uitermate invoelbaar. Dat daar wel eens een krachtterm het licht ziet is menselijk. Om daar nou meteen gehakt van te maken en de inhoud van de boodschap verder te negeren.... Compassie is ook een vorm van inzicht en getuigt ook van beschaving. "

  • C.N.M. (Cees) Renckens, vrouwenarts n.p., HOORN NH Nederland 05-02-2018 21:45

    "Wat een raar verhaal. Deze dokter lijdt m.i. aan een burn out en de farmaceutische industrie en de eventuele fluctuaties aan thyroxine-gehalte in verschillende bereidingen hebben met haar psychische problemen natuurlijk helemaal niets van doen. Waarom, geachte MC-redactie, plaatst u zo'n verhaal?"

 

Perikel insturen

Heeft u iets meegemaakt wat u deed fronsen, foeteren of lachen? Deel het met uw collega's!

Stuur uw anekdote in

Cookies op Medisch Contact

Medisch Contact vraagt u om cookies te accepteren voor optimale werking van de site, kwaliteitsverbetering door geanonimiseerde analyse van het gebruik van de site en het tonen van relevante advertenties, video’s en andere multimediale inhoud. Meer informatie vindt u in onze privacy- en cookieverklaring.