Langetermijngevolgen Q-koorts in kaart gebracht
Plaats een reactieDe meeste patiënten die een Q-koortsinfectie hebben doorgemaakt herstellen, maar meer dan één op de drie kampt twee tot vier jaar na het begin van de ziekte nog steeds met ernstige gezondheidsklachten, zoals zware vermoeidheid. Eén op de vijf Q-koortspatiënten is door de ziekte na 12 maanden nog beperkt in z’n werk.
Dat blijkt uit het proefschrift van gezondheidswetenschapper Joris van Loenhout, die daarop gisteren promoveerde aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. Het is het eerste grootschalige onderzoek naar de langetermijneffecten van Q-koorts.
Tussen 2007 en 2011 vond in Nederland de grootste geregistreerde Q-koortsuitbraak ooit plaats, met ruim 4000 gemelde patiënten; 25 mensen overleden.
Q-koorts is een zoönose die wordt veroorzaakt door de intracellulaire bacterie Coxiella burnetii. Ongeveer 40 procent van de geïnfecteerden ontwikkelt symptomen. In die gevallen gaat het meestal om een griepachtig ziektebeeld met aspecifieke klachten, voornamelijk koorts, pneumonie, hepatitis en neurologische symptomen zoals hoofdpijn.
Van Loenhout onderzocht het langetermijnverloop in de gezondheidsstatus van Q-koortspatiënten na hun acute infectie. Patiënten vulden voor het onderzoek op verschillende momenten een gevalideerde vragenlijst in. Hij vergeleek de uitkomsten met gezonde controles en patiënten met de veteranenziekte. Vrouwen, jongvolwassenen en mensen met onderliggende gezondheidsproblemen hadden een grotere kans op het ontwikkelen van een langdurig beperkte gezondheidsstatus na Q-koorts. De gezondheidsstatus van Q-koortspatiënten na twaalf maanden blijkt vergelijkbaar met die van patiënten met de veteranenziekte, hoewel Q-koortspatiënten enigszins slechter scoren.
Tijdens de Q-koortsepidemie zijn veel personen met een door laboratoriumonderzoek bevestigde Coxiella burnetii-infectie niet gemeld als acute Q-koortspatiënt, omdat ze niet voldeden aan de klinische criteria: koorts, pneumonie en/of hepatitis. Reden waarom Van Loenhout de gezondheidsstatus van 448 gemelde en 193 niet-gemelde patiënten vier jaar na aanvang van de ziekte onderzocht. Hij vond geen verschillen tussen beide groepen. Dat duidt erop dat de omvang van de Q-koortsuitbraak in Nederland is onderschat.
Henk Maassen
Joris van Loenhout: Long Term Health Status of Q Fever Patients: The Dutch Experience, dissertatie Radboud Universiteit Nijmegen
Lees ook:
- Dossier Q-koorts

- Er zijn nog geen reacties