CDA: ‘Verhoog boete farmaceuten’
1 reactieDe maximale boete die farmaceutische bedrijven opgelegd kunnen krijgen voor het overtreden van de geneesmiddelenwet, moet fors omhoog. Daarvoor pleitte CDA-Kamerlid Hanke Bruins Slot donderdag tijdens een Kamerdebat over de tijdelijke leveringsstop van het schildkliermedicijn Thyrax Duotab (levothyroxine) door fabrikant Aspen.
Bruins Slot diende een motie in waarin zij gezondheidsminister Schippers (VVD) opriep een ‘substantieel hoger boetenormbedrag’ mogelijk te maken. Het huidige boetemaximum voor overtredingen door medicijnfabrikanten van de Geneesmiddelenwet is vastgesteld op 45.000 euro. Een te laag bedrag, vindt het CDA-Kamerlid. ‘In de farmaceutische industrie worden miljarden omgezet. Een boete van 45.000 euro doet deze bedrijven dus geen pijn. Dat moet veranderen.’
Bruins Slot wees er in het debat op dat de maximale boete voor overtredingen van de Warenwet door mkb-bedrijven onlangs juist is verhoogd naar 820.000 euro, of 10 procent van de jaaromzet. De CDA-politicus vindt dat er sprake is van een te groot verschil tussen de hoogte van de maximale boete voor mkb-bedrijven en geneesmiddelenfabrikanten.
Minister Schippers zei in een reactie dat zij een boete van maximaal 45.000 euro ‘te laag’ vindt en gaat onderzoeken op welke wijze de boete voor farmaceutische bedrijven die de wettelijke verplichtingen in de geneesmiddelenwet niet nakomen, kan worden verhoogd.
Een van deze wettelijke verplichtingen die farmaceutische bedrijven hebben, is een inspanningsverplichting om te zorgen voor voldoende voorraad van een geneesmiddel. Ook moeten de fabrikanten te verwachten tekorten ‘tijdig melden’. De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) onderzoekt momenteel of Thyrax-fabrikant Aspen genoeg heeft gedaan om een leveringsstop te voorkomen, waardoor zo’n 350.000 schildklierpatiënten tijdelijk moeten overstappen naar een ander medicijn.
Bas Knoop
Twitter: @bknoop

J. Helder
AHA, DE KNIPE Nederland
Nu horen wij dat het alternatief levothyroxine door de onverwacht hoge vraag ook niet meer leverbaar is. Derhalve nu patienten overzetten op euthyrox... Als dit zo doorgaat, dit domino-effect, dan kunnen de schildkliermensen een wat ongeregelde toeko...mst verwachten.