
‘Interesse in de patiënt levert juist tijd óp’
Gepensioneerd huisarts Frans Derksen promoveerde deze week op het belang van een empathische benadering van patiënten. ‘Als ik echt contact heb, kan ik de ander beter helpen.’
Gepensioneerd huisarts Frans Derksen promoveerde deze week op het belang van een empathische benadering van patiënten. ‘Als ik echt contact heb, kan ik de ander beter helpen.’
Regisseur Jan Louter volgde voor zijn documentaire Hersenleed maandenlang drie van de vijfhonderd patiënten die jaarlijks worden behandeld in het hersentumorcentrum van het Erasmus MC
Het humanitaire engagement van hulporganisaties, gebaseerd op menselijkheid, onpartijdigheid en neutraliteit, wijkt de laatste jaren voor militair engagement.
Het deskundigheidsforum op MSweb, bedoeld voor mensen met multipele sclerose, is een succes. Sinds de start, op 1 januari van dit jaar, stelden patiënten online talloze vragen aan professionals. Behalve de vragenstellers zien ook honderden andere patiënten de antwoorden.
Mensen die mogelijk besmet zijn geraakt met de Q-koortsbacterie moeten worden opgespoord en benaderd, zodat ze behandeld kunnen worden. Die oproep staat in een brief van de provincie Noord-Brabant aan minister Schippers van VWS.
Zorgverzekeraars binnen één concern bieden soms dezelfde polis aan onder verschillende namen en tegen verschillende premies. Vanwege het verbod op prijsdifferentiatie vindt de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) dat niet wenselijk.
De fusie tussen het Albert Schweitzer ziekenhuis en de Rivas Zorggroep mag niet doorgaan. De rechter in Rotterdam is donderdag meegegaan met een eerdere uitspraak van de Autoriteit Consument en Markt (ACM), die de fusie verbood.
Veel huisartsen laten polyfarmaciebeoordelingen over aan de apotheker. Dus is het vaak de apotheker die bepaalt welke patiënten voor een beoordeling in aanmerking komen en die de geselecteerde patiënten vraagt naar hun ervaringen. Dat moet anders.
De voorgenomen beperking van de zogenaamde werelddekking voor zorgkosten buiten Europa is van de baan, zo heeft de ministerraad vrijdag besloten. Door het besluit blijft de vergoeding van deze kosten in het basispakket.
Veel gemeenten hebben dit jaar geen geld meer voor de jeugdpsychiatrie, zo berichtte de NOS gisteren. Robert Vermeiren, voorzitter van de afdeling Kinder- en Jeugdpsychiatrie van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie (NVvP), beaamt het: ‘Of een kind al dan niet zorg krijgt, hangt af van de gemeente waarin het woont. Dat stelt ons voor grote ethische dilemma’s.’
Op een enkele uitzondering na hanteren de zorgverzekeraars de privacyregeling ggz op de goede manier. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa).
De zorgverzekeraars publiceren dit najaar bij elke basiszorgverzekering een zorgverzekeringskaart. De kaart moet verzekerden helpen om een passende basisverzekering te kiezen en inzicht te krijgen in de polisvoorwaarden.
Volgens minister Schippers gaat de stijging van het eigen risico niet gepaard met een stijging van het aantal zorgmijders. Onderzoek dat iets anders laat zien, deugt niet.
Na de medisch specialisten in de ziekenhuizen gaan ook de psychiaters in de ggz actievoeren om het werkgeversdeel van de ‘vrijgevallen’ pensioenpremie uitgekeerd te krijgen.
Het ministerie van VWS trekt 26 miljoen euro uit voor een subsidieregeling voor de gedeeltelijke vergoeding van de niet-invasieve prenatale test (NIPT) in een onderzoekssetting.
Intensivisten weten beter dan drie jaar geleden welke voorbereidende handelingen zij al mogen doen alvorens een orgaan te transplanteren. Dat concludeert onderzoeksbureau Ergo. Soortgelijk onderzoek werd gedaan in 2013, vóór de wijziging van de Wet op de orgaandonatie (WOD).
Naarmate een patiënt met astma, COPD of moedervlekken méér contact heeft met de huisarts, heeft hij of zij minder contact met de tweede lijn. Daarentegen is bij andere patiënten van substitutie geen sprake.
Kamerleden van de PVV en van regeringspartij VVD hebben minister Schippers van VWS vragen gesteld over de Amsterdamse kliniek van het van oorsprong Turkse ziekenhuisconcern Acibadem.
Het van oorsprong Turkse ziekenhuisconcern Acibadem, onderdeel van de beursgenoteerde zorggigant IHH, opent eind dit jaar een medisch centrum in Amsterdam. Het bedrijf hoopt zo ook in West-Europa vaste voet aan de grond te krijgen.
Het van oorsprong Turkse ziekenhuisconcern Acıbadem opent binnenkort een vestiging in Amsterdam. Het nieuwe medisch centrum is nog maar het begin, zegt directeur Koray Yuruk: ‘Ik moet onderzoeken hoe we onze investeringen in West-Europa kunnen uitbreiden.’
Twee teams van het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis, met elk elf lopers, renden afgelopen zaterdag de bijna 90 kilometer van Goes naar het Bravis ziekenhuis in Bergen op Zoom.
Onder de titel Denk me weg verscheen onlangs de vertaling van Imagine me gone, van de Amerikaan Adam Haslett (1970). Het is een fraai relaas over wat psychiatrische ziekte aanricht bij patiënten en hun naasten: in de ‘ik’- vorm beschreven vanuit het perspectief van ieder van de vijf hoofdpersonen.
Minister Schippers denkt niet dat de kosten van de zorg omhoog gaan als zorgverzekeraars hun tariefafspraken met de ziekenhuizen openbaar maken. Dat schrijft zij in antwoord op Kamervragen.
Het aantal mannen en vrouwen dat sterft aan kanker is de afgelopen decennia met een derde, respectievelijk een kwart afgenomen. Bij kinderen was de sterfte aan kanker in 2015 aanzienlijk minder dan tien jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Het plan om de zorgverzekeraars af te schaffen kan ook bij sommige artsen op steun rekenen: ‘Het moet afgelopen zijn met verspilling en bureaucratie.’ Wat het beoogde Nationaal ZorgFonds precies zal brengen, is ongewis, maar ‘erger dan nu kan het niet worden’.