
Spanje op koers naar euthanasiewet
Als vijfde land in Europa krijgt Spanje waarschijnlijk euthanasiewetgeving. Een kort overzicht van de voorbereidingen van zo’n wet met aandacht voor verschillen en overeenkomsten ten opzichte van Nederland.
Als vijfde land in Europa krijgt Spanje waarschijnlijk euthanasiewetgeving. Een kort overzicht van de voorbereidingen van zo’n wet met aandacht voor verschillen en overeenkomsten ten opzichte van Nederland.
De benamingen die gaandeweg ontstaan zijn voor allerhande functies in de zorg, vormen een bron van misverstanden. Aan patiënten valt amper nog uit te leggen wat het verschil is tussen al die ‘assistenten’. Een pleidooi voor duidelijkere taal.
Artsen voelen de maatschappelijke plicht om de politie te attenderen op het risico van aanslagen dat uitgaat van hun patiënten. Maar mag dat wel, gelet op hun beroepsgeheim?
Hoe praat je met elkaar als de patiënt ook arts is? Als collega’s of als ‘gewone’ dokter en patiënt?
De buurvrouw van een moeder met een baby van bijna 4 maanden belt een verpleegkundige van het consultatiebureau (CB).
De huisarts in deze casus praktiseert al 38 jaar en kent de regels. De klacht draait om een verklaring over toewijzing van een woning bij een stel dat vechtend uit elkaar ging.
Een vrouw kampt al een tijd met onbegrepen buikpijn die komt en gaat.
Een arts die ook leidinggevende is, zal soms gesprekken moeten voeren over een ziekmelding van een personeelslid. Dat kan een ongemakkelijke vermenging van rollen opleveren.
Mag een dokter die in een regulier ziekenhuis werkt, onbewezen alternatieve geneeswijzen aanprijzen?
In deze tuchtzaak klagen een boze zoon en dochter over de specialist ouderengeneeskunde die indirect betrokken was bij de zorg voor hun inmiddels overleden, hoogbejaarde moeder.
Een oudere man met uitgebreid gemetastaseerde ziekte is aan het sterven. Hij heeft pijn, en de zorgverleners willen zijn lijden verlichten, eerst met morfine, later middels palliatieve sedatie.
Een homeopathisch arts beweert op zijn website dat bij ziektes zoals MS en ALS in sommige gevallen genezing nog mogelijk is als op de juiste wijze volgens de homeopathische doctrine wordt behandeld.
We doen soms wel of artsen een gewoon beroep hebben, maar dat is niet zo. Ze mogen dingen die bijna niemand anders mag: messen in mensen steken, het einde van het leven bespoedigen, mensen gedwongen behandelen en laten opnemen. Bij dat laatste toetst de rechter gelukkig wel of dat terecht is.
Een vrouw ondergaat een operatie wegens een te smalle bovenkaak. De kaakchirurg zaagt daarbij ..
Dit voorjaar gaf de rechter een verpleeghuispatiënt gelijk die, tegen de wil van de instelling in, naar huis wilde om met behulp van de Levenseindekliniek euthanasie te verkrijgen. Deze zaak roept veel vragen op. Gezondheidsjurist Aart Hendriks loopt daarom de regels en valkuilen nog eens door.
Bij een jongen van 16 wordt een afwijking in zijn femur uitgekrabd.
Het jaarverslag van de tuchtcolleges over 2014 leert onder meer dat de inspectie vaker zelf zaken aanbrengt en dat de tuchtrechter vaker een berisping uitdeelt.
Een tbs’er heeft in het verleden meerdere gewelddadige zedenmisdrijven gepleegd, zijn behandeling verloopt moeizaam, en de kans op recidive is aanzienlijk.
Een kinderarts wordt gebeld door een vertrouwensarts van het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK, thans: Veilig Thuis)
Een groep actieve patiënten van de inmiddels beruchte ex-neuroloog Jansen Steur heeft zo ongeveer iedereen aangeklaagd die met de zaak te maken had, onder
In deze tuchtzaak gaat het om een verpleegkundige, die zelf ook wel weet dat het niet goed was dat hij verliefd werd op een patiënte.
Natuurlijk wil niemand een man als collega, of als dokter, die twee junks heeft ingeschakeld om zijn ex-vrouw te laten verbranden, voor het oog van zijn kinderen.
Een huisarts heeft oude, papieren dossiers gedigitaliseerd. Een coassistent heeft de dossiers opgeschoond, de relevante gegevens in het elektronisch dossier ingevoerd, specialistenbrieven en relevante onderzoeksresultaten werden ingescand.
Er zijn van die aandoeningen waarvan je weet dat je ze ooit zult missen, hoezeer je ook bekend bent met de valkuilen.
Een patiënt steelt bij een huisartenpraktijk de fiets van een andere patiënt. De politie verzoekt om vrijgave van de beelden van de bewakingscamera. De huisarts besluit dit niet te doen op grond van het beroepsgeheim. Wat zou u doen?