Jongvolwassenen hebben vaker PTSS dan ouderen
Plaats een reactieDe meeste mensen (81,5 %) hebben wel eens een traumatische gebeurtenis meegemaakt en ongeveer 1 op de 9 Nederlanders krijgt ten gevolge daarvan op een zeker moment in het leven PTSS. Vrouwen, jongvolwassenen, mensen met een praktische opleiding en mensen met een niet-Nederlandse culturele achtergrond hebben een hoger risico op PTSS. Zo hebben tweemaal zoveel vrouwen als mannen PTSS gehad op een zeker moment in hun leven. Vooral seksueel geweld leidt vaak tot PTSS.
Dat blijkt allemaal uit een Nederlandse studie van Chris Hoeboer e.a. (o.a. Amsterdam UMC) die is gepubliceerd in Journal of Anxiety Disorders. De onderzoekers keken daarbij naar het voorkomen van PTSS volgens de DSM-5 classificatie en naar complexe PTSS volgens de indeling in het ICD-11. Ze voerden hun cross-sectionele vragenlijstonderzoek uit over de periode september-november 2023 onder 1690 deelnemers, die weer waren ontleend aan een representatief bestand van 5000 huishoudens, met in totaal ongeveer 7500 individuen.
Uit het onderzoek blijkt verder dat jongvolwassenen vaker PTSS hebben gehad in hun leven dan ouderen. Een zorgwekkende trend, vinden de onderzoekers, want je zou het omgekeerde verwachten: dat ouderen juist meer PTSS hebben gehad in hun leven omdat ze langer hebben geleefd.
Ook zorgwekkend is dat er weliswaar goede behandelingen voor PTSS bestaan, zoals EMDR en imaginaire exposure, maar dat slechts een derde van de patiënten daadwerkelijk deze hulp krijgt. Dat komt door gebrek aan kennis over de beschikbare behandelingen, maar ook door schaamte en vermijding van behandeling.
DOI: https://doi.org/10.1016/j.janxdis.2024.102963
Lees ook- Er zijn nog geen reacties