Artsen kiezen eenvoudiger woorden
Plaats een reactie
‘Hartkloppingen’ in plaats van ‘palpitaties’. ‘Via het infuus’ in plaats van ‘intraveneus’. Of ‘hartfilmpje’ in plaats van ‘ecg’. Artsen en verpleegkundigen kunnen het leven van patiënten makkelijker maken door hun taalgebruik te vereenvoudigen, wil het Alrijne Ziekenhuis uitdragen.
Het ziekenhuis uit Zuid-Holland heeft verschillende projecten lopen om zorgpersoneel alert te maken op laaggeletterdheid van patiënten. Zo krijgen medisch specialisten trainingen om te leren daarmee om te gaan. Op dit moment voert het ziekenhuis campagne om artsen en verpleegkundigen aan te moedigen om zo eenvoudig mogelijk te communiceren. Op foto’s geven artsen en verpleegkundigen voorbeelden van woorden die zij kunnen vervangen, zoals mdl-arts Sunje Abraham (‘Ik zeg vanaf nu vocht in de buikholte in plaats van ascites’) en orthopedisch chirurg Marjolein Morssinkhof (‘Ik zeg vanaf nu kijkoperatie in plaats van arthroscopie’).
Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis hebben de artsen en verpleegkundigen zelf voorbeelden uit eigen praktijk aangedragen. ‘Vaak heb je zelf niet door dat je jargon gebruikt. Dan is jouw taal dus voor jou niet moeilijk. Je taalgebruik aanpassen kan een simpele eerste stap zijn. Dat is niet alleen fijn voor laaggeletterde patiënten, maar ook voor mensen die moe, gespannen of ziek zijn.’
Lees ook- Er zijn nog geen reacties