Discussie over incretines houdt aan
4 reactiesVooralsnog is er geen bewijs dat moderne antidiabetica een verhoogde kans geven op pancreatitis. Dat stellen Ling Li e.a. in hun meta-analyse die is gepubliceerd in BMJ.
Zij gebruikten hiervoor de gegevens van ruim 33.000 patiënten uit 55 gerandomiseerde, gecontroleerde studies en ruim 320.000 patiënten uit vijf observationele studies. Alle patiënten hadden diabetes type 2 en de follow-up-periode varieerde van 12 weken tot 4,5 jaar. De patiënten in de controlegroep kregen een placebo of een antidiabeticum anders dan een DPP4-remmer of een GLP-1-agonist. In de gerandomiseerde groep werd 37 keer pancreatitis gerapporteerd en in de observationele studies was dit bijna 1466 keer.
Er werd in de gepoolde resultaten geen significant verschil gevonden tussen de incretinegebruikers en de controlegroep, ook niet als dit werd uitgesplitst in DPP4-remmers en GLP-1-agonisten of als werd gecorrigeerd voor risicofactoren zoals galstenen, alcoholgebruik en leeftijd. De onderzoekers geven aan dat de incidentie van pancreatitis laag is en dat de meeste trials ontworpen zijn om de effectiviteit van de middelen te meten. Hierdoor is de onderzoekspopulatie relatief klein en de follow-up-periode kort.
Omdat de veiligheid van de middelen dus nog steeds omstreden is, ze niet effectiever zijn dan andere antidiabetica en de kosten hoog zijn, blijven de oudere diabetesmiddelen nog steeds de voorkeur houden.
Dit sluit aan bij een beschouwing van Amy Egan e.a., die eerder dit jaar in NEJM verscheen. Daarin staat dat er ook volgens de Food and Drug Administration (FDA) en de European Medicines Agency (EMA), geen hard bewijs is voor een verhoogd risico op pancreatitis en pancreascarcinoom bij incretinegebruik. De beide organisaties zijn wel van mening dat er nog onvoldoende onderzoek is gedaan om een definitieve conclusie te geven over de veiligheid van de middelen.
Els Oosterhout
Bron:
- BMJ; Incretin treatment and risk of pancreatitis in patients with type 2 diabetes mellitus: systematic review and meta-analysis of randomised and non-randomised studies
- NEJM; Pancreatic Safety of Incretin-Based Drugs — FDA and EMA Assessment
Lees ook:
- Meer pancreatitis bij moderne antidiabetica
- ‘Nieuwe antidiabetica te vaak voorgeschreven’
- Impasse incretines moet doorbroken

- Er zijn nog geen reacties